عشق است
زندگی

>>>>

لذا اگر می خواهیم موهبت های الهی را جذب کنیم و نیایش ها و دعاهایمان اجابت شود، اول باید جا باز کنیم و درون را خالی کنیم. باید ذهن و دلمان را از هرآنچه بیهوده و وجودش زیانبار است و سودی ندارد خالی و مبرا کنیم. باید کینه ها، نفرتها، انتقام، حسادت، حسرت، یاس و ناامیدی، سوء ظن، بدخواهی و کج اندیشی و تمام چیزهایی که ذهن و دل ما را بی سبب پر کرده اند را کنار گذاشته تا ذهن و دلمان خالی شود و امکان جذب موهبت های الهی فراهم گردد. همچنین باید ببینیم کدام قسمت زندگی ما نظم ندارد؟ کدام قسمت نیاز به سروسامان دارد؟ کدام قسمت را رها کرده و ناتمام گذاشته ایم؟ باید درصدد نظم دادن به امور زندگی مان برآئیم تا بتوانیم با ایجاد خلاء و نظم دادن به امورمان، زمینه جذب موهبت های الهی را آماده نمائیم.»[1] 

وقتي كه روح انسان به قدرت لايزال و رحمت بي پايان الهي متّكي باشد هرگز بي انگيزگي و نااميدي باعث نخواهد شد تا از اهداف والاي خود بازماند. ايمان قوي و اتكا به نيروي پروردگار، به مراتب روح را مي سازد و انگيزه بشري را به اوج فرا مي خواند و همين نكته باعث مي شود كه مشكلات زندگي و در كنار آن حتي مشكلات حاد و بزرگِ جسمي و روحی، باعث سستي ايمان و اِراده نشود. به همين جهت در ادیان الهی بخصوص دین اسلام و احادیث توصيه مي شود تمامي انسانها هرگز از ياد خدا غافل نباشند و با فريضه مهم دعاكردن ، در برابر اكثر قضا و قدرهاي روزگار ايمن باشند چون مي دانيم كه دعا خيلي از قضا و قدرها را برمی گرداند.

در همین زمینه احادیث فراوانی داریم از جمله حدیثی از پیامبر اکرم (ص): «هرگاه از خداوند مهربان چیزی خواستید صبح زود خواسته تان را مطرح کنید. از اذان صبح تا طلوع آفتاب دو فرشته ندا درمی دهند که آیا حاجتمندی هست تا ما حاجتش را روا داریم؟» پس با توجه به انتخاب زمان و شرائط مناسب همچنین تقویت ارتباط قلبی با خدا می توان در برآورده شدن حاجات، گامی استوار از روی بندگی و اخلاص برداشت.    

داشتن روحي سالم و محكم، اثرات مثبتي نيز بر جسم، حرکت و زندگي مي گذارد. فرد؛ با ايمان و اراده قوي و گام برداشتن در مسير عرفان و شناخت خدا مي تواند پله هاي ترقي را يكي پس از ديگري طي كند و به مراتب بالاي انسانيت و درجات عالي روح و روان برسد. واقعا به اين فكر كنيم كه براي چه به دنيا آمديم و هدف الهي از آفرينش ما چه بوده است؟ آيا آمده ايم كه فقط زندگي كنيم و به آرزوهاي دنيوي بيانديشيم يا هدفي والاتر و معنوي تر در آفرينش ما نقش مي بندد؟

اگر باور كنيم و ايمان داشته باشيم براي اين به دنيا آمديم كه امتحان شويم، باور کنیم که آمديم تا مراحل انسانيت را يكي پس از ديگري طي كنيم و خودمان را بيشتر بشناسيم آنگاه هرگز و هرگز مسائل كوچك و پيش پا افتاده باعث نخواهد شد تا خودمان را ببازيم و كوتاهي كنيم. اگر باور و يقين داشته باشيم كه هدف اصلي از آمدنمان رسیدن به اهداف والاي انسانيت بوده و بايد به آنچه كه مستحق دريافتش هستيم برسيم هرگز نااميدي و ياس، اثر سوئی در دل و جانمان نخواهد گذاشت.

همچنین یکی از اساسی ترین و مهم ترین راهکارها برای ایجاد خلاء در دل و جان انسان، خالی شدن از گناه است. در این زمینه پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: «دعای شما مستجاب نمی شود مگر از گناه خالی شوید.» پس با توبه، استغفار و پشیمانی قلبی از گناه، روح را جلا خواهیم داد و خلاء در دل و جان ایجاد کرده تا به استجابت دعا نزدیک شویم.

آنگاه است که در برابر درگاه الهی باید به گناه و اشتباه اعتراف کرده و امیدوار باشیم که با جذب موهبت های الهی به آرامش درونی و قلبی دست خواهیم یافت. پس بيائید با ياد خدا و ذكر نام او در لحظه لحظه زندگي، اهداف انساني و الهي خويش را بشناسيم و براي رسيدن به اوج آسمان خوشبختي تلاش كنيم . يا حق

نوشته: از یکی از دوستان[1] . برگرفته از کتاب همه چیز با خدا ممکن است «قانونمندی طبیعت» مؤلف: م.حورایی، بخش قانون اول و قانون سوم

چهارشنبه یازدهم شهریور ۱۳۸۸ | 10:10 | ناشناس |